rezaabbasi
16 اسفند 1401 - 11:26

اظهارات تعجب برانگیز «آستین» در آستانه شکست کی‌یف در قمار باخموت

همزمان با تنگ شدن حلقه محاصره شهر راهبردی «باخموت» به دست روسیه، وزیر دفاع آمریکا سقوط احتمالی این شهر را کم‌اهمیت جلوه داد!

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از راشاتودی، همزمان با تشدید درگیری‌ها در شهر راهبردی آرتیموفسک که اوکراین آن را باخموت می‌نامد و نیروهای روسیه در آستانه تصرف آن هستند، لوید آستین با کم‌اهمیت جلوه دادن تصرف احتمالی این شهر گفت که سقوط باخموت به این معنا نیست که مسکو ورق را برگردانده!

جنگ بین نیروهای روسیه و اوکراین در شهر باخموت که جمهوری خلق دونتسک در منطقه دونباس واقع شده، طی چند ماه اخیر شدت گرفته و از آن به عنوان خونین‌ترین جبهه نبرد دو کشور یاد می‌شود.

یان گاگین، مشاور دنیس پوشیلین، سرپرست منطقه دونتسک دیروز(دوشنبه) گفت که نیروهای روسیه این شهر را محاصره کرده و حدود ۱۰ هزار سرباز اوکراین را به دام انداخته‌اند.

با این حال، رئیس پنتاگون می‌گوید که اگر نیروهای اوکراین تصمیم بگیرند در بخش غربی باخموت، خطوط دفاعی جدیدی ایجاد کرده و تغییر موضع دهند، نمی‌توان نام این اقدام را عقب‌نشی گذاشت.

وی گفت: سقوط آرتیموفسک لزوما بدین معنا نیست که روس‌ها در این جنگ ورق را برگردانده‌اند.

نشریه بیلد آلمان دیروز در گزارشی نوشت که باخموت به کانون مناقشه بین ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور و والری زالوژنی، فرمانده کل نیروهای مسلح اوکراین تبدیل شده است. منابع داخلی کی‌یف گفته‌اند که زالوژنی هفته‌ها پیش خواستار خروج نیروهای اوکراین از این شهر شده بود و دفتر زلنسکی اما دیروز صبح مدعی شد که فرماندهان و ژنرال‌های ارشد این کشور همچنان از عملیات دفاعی در باخموت حمایت می‌کنند. زلنسکی تاکید کرده که این شهر تا سرحد امکان خواهد جنگید و پا پس نمی‌کشد!

به باور برخی مقامات ارشد کاخ سفید، زلنسکی این شهر را «نمادین» دانسته و از این می‌ترسد که عقب‌نشینی اوکراین از آن به تضعیف روحیه سربازان این کشور منجر شود.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1078635